DUYUNCA AKLINIZA NELER GELEBİLECEK?

Önce İnsan Partisi

  1. PARTİMİZ muhalefet için değil,büyük haksızlıkları düzeltmek amacıyla kurulmuştur.Bu düzeltmeler ancak nitelikli,yani en az %60 oy desteğiyle onaylanacak halk oylamaları,yani referandumlarla gerçekleştirilebilir.
  2. İnsanlarımız ya seçimle veya atama ile kamu hizmetinde görev alacaklardır.Her kademede seçimle gelecek olanların ücretleri ulusal gayri safi kişi başı hasıla ile oranlanarak tesbit edilecektir.Kendi ücretlerini kendileri belirleyemeyeceklerdir.Aynı görevde en fazla on yıl kalabileceklerdir.3.Atama ile görev alacaklar en fazla beş yıl sözleşmeli olacaklar,ücretleri her yıl başarılarına göre pazarlıkla yeniden belirlenecektir.Bu süre uzatılamayacak ama adil gerekçe ile kısaltılabilecektir.Maksat,kamu görevi imkanlarından her isteyenin yararlanabilmesidir.KPSS sınavı gereksizdir.İşini başaramayanların görevlerine bizzat amirleri son verebilir.
  3. PARTİMİZE göre,yamalı bohçaya dönen 657 sayılı personel kanunu ülkemizin en büyük kamburudur.Nitelikli halk oylaması ile kaldıracağız.Gereksiz personel barındırmayacağız.
  4. Yargıç ve savcılara özel statü tanıyacağız.Yargının hızlanması için her tedbiri alacağız.Şekilci,detaylı ceza yasalarından ziyade,vicdan ve mantığa dayalı,insanı yücelten yasalara öncelik vereceğiz.İnsanlarımıza dönük hiç bir suç:hakaret,şiddet cezasız kalmayacak;yargıç erteleyemeyecek.Büyük ceza davalarında,yargıçlarımızı rahatlatmak için insanlarımız arasından karar heyetleri yani jürileri kurayla belirleyerek çekinmeden adil karar almalarına imkan vereceğiz.Kesinleşen her karar için yargıçlarımıza maddi ödül dağıtacağız.
  5. Mecburi askerliği bedelsiz kaldıracağız.Sadece gönüllü profesyonel askerlerimizi, NBC olmayan en üstün silahlarla donatacağız.Birlik ve mevzi komutanları hariç, 33 yaş üstünde bütün askerlerimizi ikramiyeleriyle terhis edeceğiz.Sadece gerekli sayıda komutanlarımızı da askeri akademilerde eğiteceğiz.
  6. Üniversite giriş sınavlarını kaldıracağız.Her öğrenciye tercih ettiği branşta,genellikle kendi ilinde ücretsiz yüksek öğrenim görmek fırsatı sağlayacağız.Bu maksatla devletin imkanlarını ve akademik personelin sabır ve kapasitelerini zorlayacağız.
  7. Anayasa değişikliğiyle,verimsiz ormanları bedenen çalışıp ağaç plantasyonu yapabilecek insanlarımıza dağıtacağız.Burada üretilen odunla termik santraller işleterek elektrik üretiminde doğal gaza bağımlılığı azaltacağız.Ülkemizi dazlaklıktan,sellerden,erozyondan kurtaracağız.
  8. Hükümlü ve tutuklu insanlarımızı gerekli işlerde çalıştıracağız;sadece tek kişilik banyolu odalarda yatıracağız;bu maksatla yeni modern hapishaneler inşa edeceğiz.Bu insanların kazançlarından biraz masraflar için ayırıp,kalanı borçlarına veya ailesine tahsis edeceğiz.Onları ıslah edeceğiz, kazanacağız.

Aklınıza başka neler geliyor??